Programme

Topic 1. Political Economy of Food and Food Sovereignty

sketch_foodPanel 1. Agriculture, self-sufficiency and peasant struggles
Speakers: Paul Nicholson, Giovanna Micarelli, Victoria Medina |  Moderator: Aurora Santos

Panel 2. Debating the food systems
Speakers: Eber Quiñonez Hernandez, Carmo Bica, Rita Serra | Moderator: Sérgio Pedro

Panel 3. Agroecology: practice and politics
Speakers: José João Rodrigues, Avelino Rego, Jorge Gonçalves | Moderator: Cecília Fonseca

Topic 2. Dismantling the fallacy of Green Capitalism

Speakers:Manuel Garí Ramos, Tom Kucharz, Samuel Martin-Sosa, Juanjo Alvarez | Moderator: Pedro Cardoso

Panel 2. Militarization of Climate and the Environment
Speakers: Kolya Abramsky, Juan Tortosa, Javier Andaluz, Yolanda Picazo | Moderator: Hugo Mota

Speakers: Giacomo d’Alisa, Bea Martxueta, Christine Poupin, José Luis Garcia | Moderator: João Camargo

Topic 3. Labor in the Age of Climate Change

Speakers: Stefania Barca, Sam Mason, Mikel Noval, Asbjørn Wahl | Moderator: Pedro Miguel Sousa

Panel 2. Climate Jobs Throughout the World
Speakers: Ana Mourão, Sean Sweeney, Andreas Ytterstad | Moderator: Danilo Moreira

Speakers: Daniel Angelim, Brian Ashley, Josua Mata  | Moderator: Marie Fages

Topic 4. Climate Justice and Energy Democracy

Speakers: Alfons Pérez, Daniel Tanuro, Frida Kieninger | Moderator: Ana Rita Antunes

Panel 2. In the Frontlines of Climate Justice
Speakers: Ladonna Bravebull, Nicole Oliveira, Nnimmo Bassey | Moderator: Catarina Gomes

Speakers: Iñaki Barcena, Alba de Campo, Miguel Almeida, Raphael Vale | Moderator: Guilherme Luz

Topic 5. Ecofeminisms

Speakers: Amaranta Herrero, Federica Ravera, Elizabeth Peredo | Moderator: Gaia Giulianni

Panel 2. Ecofeminisms, Knowledge and Political Action
Speakers: Irina Castro, Gea Piccardi | Moderator: Paula Sequeiros

Panel 3. Art and Ecofeminist Intervention
Speakers: Judite Fernandes, Carla Cruz, Leonor Parda, Teena Pugliese | Moderator: Joana Louçã

 Off-topic, ecosocialist hotspots

Speakers: Elizabeth Peredo, Matthias Schindler, Öner Öztürk | Moderator: Sinan Eden

Speakers: Frida Kieninger, Alfons Peréz, João Camargo Kevin Buckland | Moderator: Helena Silva

Panel. Indigenous and Western approaches for regenerating ecosystems, societies and ourselves
Speakers: Ladonna Bravebull, Elizabeth Peredo, Marina Nobre, Martin Winiecki

Kevin Buckland

Workshops for the Future – children’s workshops


alterecosoc-programa EN v6 alterecosoc-programa2 EN v6